W piątek 10 listopada w Białym Dunajcu odbył się finał ogólnopolskiego konkursu historycznego ?Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości?. Po wygranym etapie gminnym w finale konkursu naszą szkołę reprezentowała drużyna uczniów z klas ósmych w składzie: Agata Gratkowska, Martyna Dziuda, Stanisław Koczur.

Tematem wiodącym tegorocznego konkursu była ?160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego?. Konkurs organizowany jest przez Powiat Tatrzański. Skierowany jest do młodzieży z gmin i powiatów partnerskich. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W trakcie zmagań konkursowych nasz zespół wykazał się wiedzą z zakresu przebiegu powstania styczniowego, znajomością poszczególnych bitew i potyczek oraz umiejętnością pracy zespołowej. Po emocjonującej dogrywce nasza drużyna pokonała reprezentantów szkoły z Zakopanego i zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu.

W trakcie trzydniowego pobytu w Białym Dunajcu zwiedziliśmy wspólnie z przewodnikiem Muzeum Tatrzańskie. Uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji dla uczestników konkursu z władzami powiatu tatrzańskiego. Obejrzeliśmy inscenizację sztuki Andrzeja Galicy ?Janosik? w wykonaniu zespołu artystycznego działającego przy 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

W dniu 11 listopada reprezentowaliśmy Gminę Kórnik w Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości w Białym Dunajcu. Wysłuchaliśmy Apelu Poległych, złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem generała Andrzeja Galicy oraz wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji ojczyzny. W trakcie uroczystości patriotycznych Stasiu i Agata asystowali przy sztandarze naszej szkoły.

W trakcie naszego pobytu w Białym Dunajcu towarzyszyła nam pani Magdalena Matelska- Bogajczyk- kierownik Wydziału Promocji Gminy oraz pan Marcin Nowak, którym dziękujemy za wsparcie. Laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Marta Stefańska