W dniu 25 maja 2024 r. o godzinie 11.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Manieczkach odbył się finał IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych. Wydarzenie przyciągnęło uwagę uczniów, nauczycieli oraz lokalnej społeczności. Nasza Szkoła może poszczycić się dwoma finalistami tegoż konkursu. Alicja Kantarek z klasy 7E oraz Jakub Stępiński z klasy 6E przeszli eliminacje wojewódzkie, które odbyły się 9 kwietnia 2024 r. i tym samym otrzymali tytuł finalisty konkursu.

W finale wzięli udział uczniowie z całej Wielkopolski. Kuba zajął 4. miejsce w kategorii klas IV-VI, a Alicja, po wygranej i emocjonującej dogrywce, wywalczyła 2. miejsce, zostając tym samym Laureatką konkursu! Uczestnicy zmierzyli się z bardzo szczegółowymi pytaniami dotyczącymi życiorysu Józefa Wybickiego, jego rodziny oraz działalności politycznej. Pytania dotyczyły również miejsc związanych z życiem autora słów polskiego hymnu – pytano o Brodnicę i Manieczki. Należało również wykazać się szczegółową znajomością Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Po zakończeniu finału konkursu, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wycieczce po Manieczkach zorganizowanej przez członków Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego lub wypełnić quest.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w trakcie obchodów Dnia Hymnu Narodowego w Manieczkach, w dniu 15 września 2024 r.

Konkurs jest realizowany w ramach inicjatywy „Wybicki-REAKTYWACJA X”, odbywa się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu i przy współfinansowaniu Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Współorganizatorami konkursu są Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego, Muzeum Śremskie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Manieczkach. To wydarzenie stanowi ważny krok w kształtowaniu świadomości historycznej i patriotycznej wśród młodzieży oraz promuje wiedzę o naszych narodowych symbolach.

Gratulujemy Alicji i Kubie zdobycia tak wysokich miejsc i życzymy dalszych sukcesów! Ich zaangażowanie, umiejętności i wiedza są godne podziwu.

Informacje na temat konkursu pochodzą z oficjalnego komunikatu organizatorów.

Malwina Panek i Marta Stefańska